Obecnie młodzi ludzie zwykle coraz później decydują się na posiadanie dzieci. Jednak z różnych względów czasem te ogólne tendencje bywają łamane i niektórzy zostają młodymi dziadkami. Zwykle nawet instynktownie wiemy, jak być rodzicem, jednak jak być babcią i to młodą? To zupełnie nowa i przynajmniej na początku bardzo trudna rola. Jak zostać idealną babcią, bez tworzenia konfliktów rodzinnych i przydawania sobie wizerunku niedobrej teściowej? Jeśli spotkało cię coś tak nieoczekiwanego, konieczne przeczytaj, jak ma się zachować młoda babcia. Jeszcze dziś wypróbuj doświadczone, dobre rady babuni!
Młoda babcia i Dzień Babci
Takie święto kojarzy się wszystkim z osobami starszymi. Jednak wcale nie powinniśmy tak tego postrzegać, bowiem bardzo często dziadkami zostają całkiem młode jeszcze osoby. Młoda babcia czy dziadek zwykle są zaskakiwani tym faktem, gdyż nader często wynika to niestety braku roztropności ich dzieci. Gdy fakt jest już dokonany, świeżo upieczeni dziadkowie nie powinni mimo wszystko dłużej się złościć. Najlepiej zaakceptować ten fakt i przejść do porządku, czyli faktycznie wejść w szlachetną rolę babci i dziadka. Posiadanie dzieci to nic złego. Na dodatek ani kariera, ani wykształcenie ich dzieci nie są ważniejsze od rodziny. To, czego dzieci nie mogą zrobić teraz z powodu nieoczekiwanej ciąży i dziecka, mogą dokończyć później, gdy znowu nadejdzie sprzyjający moment. Jak więc w nowej roli ma się odnaleźć młoda babcia i dziadek? Jak przywyknąć do tej roli oraz wesoło spędzać Dzień Babci i Dziadka wraz z kochanymi wnukami? Oto najlepsze z możliwych dobre rady babuni!
Co, jeśli młoda babcia nie cieszy się z faktu zostania babcią?
Zdarza się tak, że młode babcie nie mogą pogodzić się z tym faktem. W wymiarze społecznym i w powszechnym mniemaniu utarło się, że babcia to osoba starsza, już emerytka, poświęcająca się wnukom i oddająca im cały swój czas i miłość. Tradycyjny model babci i dziadka ulega jednak w ostatnich latach naprawdę wielkim zmianom. Nasi kochani seniorzy nie są, więc już tak ograniczeni przypisywanymi im rolami rodzinnymi. Starość nie oznacza już wiecznej, niedołężności oraz bycia tylko na emeryturze, koniecznie w roli opiekunów wnucząt. Współczesne babcie i dziadkowie są często jeszcze stosunkowo młodzi, zadbani, aktywni zawodowo i sportowo, z aspiracjami bogatego i nienudnego życia.
Nieoczekiwana młoda babcia nie powinna więc absolutnie zmartwić się tym faktem i popadać we frustrację. Dzisiaj to częsta norma i absolutnie nic wstydliwego, a jedynie powód do dumy i zadowolenia. Wnuki dla młodych dziadków stwarzają do tego wiele nowych, wspaniałych możliwości, a na dodatek wbrew temu, co można by sądzić – niesamowicie odmładzają! Dziadkowie wywierają przy tym ogromny wpływ na życie swoich wnucząt, pomagają swoim dzieciom kształtować ich postawy i charakter. Dziadkowie zawsze mają, bowiem do spełnienia wielką rolę w życiu rodziny, nie tylko, dlatego, że przypada im pozycja głowy i seniora rodu.
Dobre rady babuni – jeśli mamy dzieci, to zaakceptujmy mentalnie fakt, że kiedyś zostaniemy dziadkami
Prędzej, czy później to na pewno nastąpi i nawet lepiej, jeśli stanie się to nieco szybciej. Dlaczego? Ponieważ młodzi dziadkowie dłużej będą mogli cieszyć się wnukami. Młoda babcia i dziadek będą też mieli więcej energii i możliwości w opiece oraz życiowej i mentalnej ich edukacji. Należy też pamiętać, że choć w powszechnym rozumieniu dziadkami zostaje się wtedy, gdy na świecie pojawiają się wnuki, to jednak do roli dziadka dobrze jest przygotowywać się już wcześniej, przynajmniej mentalnie. Wtedy z pewnością nie będzie to szokiem, gdy już do tego dojdzie. Już samo wychowywanie własnych dzieci za młodu, między innymi temu służy na przyszłość. To dlatego niejeden dziadek i babcia mówią potem, że dopiero przy wnukach nie popełniają błędów, które towarzyszyły im, gdy sami w przeszłości byli młodymi rodzicami.
Dobre rady babuni – każda babcia jest dla wnuków wyjątkowa!
Panuje od lat przeświadczenie, że babcie nie powinny rzucać się w oczy, jednak to błąd. Babcia to taki sam człowiek, jak inni. Szczególnie młoda babcia może, więc pozwalać sobie na więcej, czyli chadzać na wycieczki i uprawiać sport, nie stronić od kosmetyczki i gabinetów urody, stroić się ile wlezie, bo przecież życie mamy tylko jedno! Wnuki wcale nie oznaczają dla młodej babci i w ogóle dla żadnej babci od razu kuli u nogi. To babcia najłagodniej wprowadza za to wnuki w meandry dorosłości, gotuje najlepsze dania, ma czas na czytanie bajek, słucha długo i cierpliwie, najłagodniej wszystko wytłumaczy i doradzi, pomoże rozwiązać każdy kłopot (nawet w tajemnicy przed rodzicami), jest też najbardziej wyrozumiała na świecie.
Arcyważna rola babci, jako głowy rodziny i wzoru moralnego
Babcie i dziadkowie są głową rodu, wzorem do naśladowania, ideałem moralności i prawego życia. Z racji wieku na pewno są też najbardziej doświadczeni życiem i wiedzą, jak najwłaściwiej postępować w różnych trudnych sytuacjach. Tu również młoda babcia nie jest wcale gorsza, choćby dlatego, że obok dziadka i tak zawsze będzie seniorką rodu i wzorem życiowego doświadczenia. Każda babcia jest pod tym względem wręcz niezbędna! Zarówno dzieci jak i wnuki najlepiej przekonują się o tym wtedy, gdy babci już zabraknie. Wówczas do wszystkich dociera niezbicie, ile babcia i dziadek dla nas znaczą.
Dobre rady babuni – babcia o wyglądzie nastolatki
Młoda babcia w wieku 34 lub 37 lat, to dzisiaj nie jest nic niezwykłego. Nawet jeśli świadomość zostania babcią w młodym wieku na początku nas potwornie przeraża, to uczucie to i tak raczej szybko mija. Tylko wyjątkowo może się to u niektórych babć skończyć małą depresją. Każdy psycholog powie jednak, że nie ma sensu oskarżanie siebie o bycie złą matką, która nie potrafiła upilnować córki lub syna przed niechcianą, zbyt wczesną ciążą. Przecież obecnie nikt już tego nie potępia, jest też wiele możliwości poradzenia sobie z problemem. Dzisiaj wczesne posiadanie dziecka dla bardzo młodych ludzi naprawdę nie oznacza zmarnowania sobie życia! Dużo w tym względzie zależy również od dziadków.
Młoda babcia zamiast użalać się nad sobą, powinna stać się opoką dla swoich małoletnich dzieci-rodziców. Dobra babcia ma wspierać młodych rodziców, pomagać im radą i nie tylko, podpowiadać dobre rady babuni, czasem poniańczyć i powychowywać im wnuki, robiąc za „domowe przedszkole”. Dobra babcia zawsze zachowuje przy tym spokój i stawia na rozsądek, nie4 zapomina również w tym wszystkim o sobie i swoich potrzebach. Dobra babcia potrafi to wszystko sensownie pogodzić.
Dobre rady babuni – co młoda babcia powinna robić, jak się zachować?
Najlepiej określić to studiując oczekiwania wszystkich stron. Na tej podstawie okazuje się, że rodzice wnuka, czyli dzieci dziadków chcą, aby babcia pomagała im w opiece nad dziećmi, dając im w ten sposób wolny dzień chociaż od czasu do czasu. Młoda babcia może, więc zabierać wnuka do siebie, choć czasem na weekend. Babcia powinna też pomagać w czasie choroby wnuka, bo przecież ma największe doświadczenie. Nie może jednak być przy tym zbyt pedantyczna, ani działać na własną rękę, wbrew zaleceniom medycznym. Babcia nie może też przekarmiać wnuków i ma stosować wobec nich zasady racjonalnego żywienia. Poważnym błędem jest podsuwanie dziecku zakazanych, niezdrowych frykasów.
Na tej samej zasadzie babcia powinna ubierać dziecko w to, co naszykują rodzice. Wszelka samowolka jest zawsze źle widziana i babcia szybko staje się wtedy „teściową”. Babcia nie może jednak całkiem stronić od przyjemności i powinna dawać wnukom prezenty. Dobrze jest też, by rozsądnie pomagała finansować wydatki na wnuki. Wnuki mają nieco odmienne i dużo przyjemniejsze oczekiwania w stosunku do babci. Według nich babcia powinna być zawsze gdzieś blisko, okazywać im miłość, przytulać i pocieszać, zawsze trafnie doradzać. Ma też zawsze bronić ich przed gniewem rodziców, wszystko wybaczać i nie wyjawiać powierzonych tajemnic. Każda, nie tylko młoda babcia musi być przy tym zadbana, zawsze wesoła i przynajmniej od czasu do czasu gotowa na wspólne wygłupy. To nawet dobrze, że wnuki zwalnia od nieustannej powagi bycia babcią.
A czego młoda babcia może sama pragnąć?
W zasadzie każda, nie tylko młoda babcia chce przede wszystkim, by rodzice wnuków nie mieli do niej pretensji, jeśli czasem zrobi coś nie tak. Aby najpierw przedyskutowali z nią kwestie sporne, próbując zrozumieć jej motywy, a nie od razu złościli się na nią. Każda babcia pragnie też, by rodzice nie zarzucali jej, że niefrasobliwie pobłaża wnukom. Przecież babcie z racji wieku i doświadczenia życiowego mają serca bardziej miękkie od młodych rodziców. To normalna kolej rzeczy, której nie należy ganić, ani się jej dziwić. Każda, a szczególnie młoda babcia pragnie też, by dzieci szanowały jej czas i nie obciążały jej zbytnio opieką nad wnukami. Babcia to przecież też człowiek i potrzebuje mieć czas dla siebie i…. dla dziadka.