Masz ochotę na smaczną, prostą i szybką szarlotkę? Nie wiesz jak zrobić szarlotkę, jakie będą potrzebne składniki, jak długo ją piec? Zapraszamy do lektury.
Być może czasem zastanawiałeś się, skąd pochodzi nazwa szarlotka. Stworzenie pierwszej szarlotki przypisuje się francuskiemu cukiernikowi Marie-Antoine’owi Carême’owi. Ciasto miało nazywać się charlotte russe, co można tlumaczyć jako rosyjska Charlotta. Charlotta była późniejszą carycą, żoną Mikołaja I. Jest to jednak historia. Istnieją inne także wersje, angażujące to samo imię- Charlotta.
Może zastanawiasz się, jak zrobić szarlotkę bez cukru. Przed rokiem 1600 składniki takie jak miód czy cukier były niemal niedostępne głównie przez ich wysoką cenę. Powstawały zatem przepisy, które nie zawierały tych składników, a bazowały na naturalnej słodkości jabłek. Jedną z takich bezcukrowych wariacji poznasz tutaj.
Przepis na szarlotkę z kruszonką
Czas przygotowania: około 2h.
Składniki na ciasto:
4 szklanki mąki pszennej tortowej
5 żółtek jaj
Łyżeczka proszku do pieczenia
Szklanka cukru
2 łyżki śmietany
2 łyżki smalcu
Kostka masła
Przygotowanie:
Do mąki dodajemy wszystkie wymienione wyżej składniki. Po otrzymaniu jednolitej masy dzielimy ciasto na dwie części. Owijamy obie części w folie śniadaniową, następnie jedną z połówek umieszczamy w lodówce, a drugą z nich w zamrażalniku na czas 30 minut. Po upływie 30 minut wyjmujemy część z lodówki, wałkujemy ją i układamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i zapiekamy. Pieczemy w temperaturze 180 stopni na złoty kolor. Kiedy spód szarlotki jest w trakcie pieczenia, przygotowujemy nadzienie.
Nadzienie:
8 jabłek słodko-kwaśnych
łyżeczka cynamonu
Pół galaretki cytrynowej
Przygotowanie:
Jabłka obieramy, kroimy i wkładamy do garnka. Podlewamy 100ml wody. Co jakiś czas należy je mieszać, by nie przywarły do dna garnka. Dodajemy łyżeczkę cynamonu oraz suchą galaretkę. Jabłka dusimy 15- 20 minut.
Gdy spód ciasta jest już gotowy, rozprowadzamy na nim ciepłe, uprażone jabłka. Następnie na grubej tarce ścieramy drugą połowę ciasta z zamrażalnika. Możemy także posypać ciasto wiórkami kokosowymi przed włożeniem do piekarnika. Ponownie pieczemy ciasto w temperaturze 180 stopni przez około godzinę. Gdyby powierzchnia ciasta była zbyt rumiana, przykrywamy powierzchnię folią aluminiową.
Jak zrobić szarlotkę dietetyczną?
Czas przygotowania: około 1h.
Składniki:
200g płatków owsianych
3 białka jaj
olej kokosowy lub oliwa z oliwek
2 łyżki otrębów owsianych
wiórki kokosowe
2 czubate łyżki miodu
cynamon
8 średnich słodko-kwaśnych jabłek
pół łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Jabłka obieramy, kroimy, wrzucamy do garnka i zalewamy 100ml wody. Dusimy przez 15- 20 minut. Foremkę smarujemy olejem kokosowym lub oliwą z oliwek, a następnie posypujemy otrębami. Białka jaj ubijamy z proszkiem do pieczenia. Do białek dosypujemy płatki i dodajemy miodu, a następnie mieszamy. Możemy także wymieszać całą masę z uprażonymi jabłkami i włożyć do piekarnika na około 50 minut piekąc w temperaturze 180 stopni lub ułożyć masę warstwowo, naprzemienne z jabłkami. Przed włożeniem ciasta do piekarnika posypujemy je wiórkami kokosowymi i opcjonalnie polewamy miodem.
Wiemy już, jak zrobić szarlotkę z jabłkami, ale nie musimy ograniczać się do tej jednej grupy owoców. Więc może gruszki?
Jak zrobić szarlotkę – przepis na szarlotkę z gruszkami
Składniki:
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej tortowej
5 łyżeczek cukru
kostka masła
łyżka śmietany 18%
łyżeczka ekstraktu z wanilii
3 żółtka jaj
2 łyżki cukru pudru
Nadzienie:
6 dużych słodkich gruszek
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
łyżeczka mielonych goździków
pół łyżeczki cynamonu
laska wanilii
3 łyżeczki cukru
Przygotowanie:
Mieszamy mikserem mąkę, cukier, cukier puder, masło do uzyskania grudek. Następnie dodajemy żółtka, śmietanę i ekstrakt z wanilii. Otrzymane ciasto dzielimy na dwie części, umieszczamy obie w zamrażalce na około godzinę. Kiedy ciasto znajduje się w lodówce, przygotowujemy nadzienie gruszkowe.
Gruszki obieramy ze skórki i kroimy,przecinamy laskę wanilii i wydłubujemy nasionka. Gruszki z wanilią wrzucamy na garnka i gotujemy, aż puszczą sok. Dodajemy wtedy cukier, mielone goździki i dalej gotujemy aż do uzyskania jednolitej masy. Gdy gruszki nie są jeszcze rozgotowane, dodajemy 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej i kilka kropel soku z cytryny.
Kiedy masa będzie już gotowa, odstawiamy ją do ostudzenia. Teraz przygotowujemy foremkę na szarlotkę (tortownica o średnicy 23cm), smarujemy ją masłem lub innym tłuszczem i posypujemy bułką tartą. Wyciągamy jedną część ciasta z zamrażarki. Ścieramy ciasto na tarce o dużych dziurkach bezpośrednio do foremki. Rozprowadzamy je i lekko ugniatamy, by przywarło do spodu. Pieczemy w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 180 stopni.
Upieczony spód szarlotki posypujemy bułką tartą, a następnie smarujemy masą gruszkową. Wyciągamy drugą połówkę ciasta z zamrażarki i ponownie ścieramy ją na tarce. Układamy warstwę z ciasta na wierzchu i umieszczamy ciasto w piekarniku na około godzinę. Gdy wierzch ciasta będzie się rumienił, przykrywamy go folią aluminiową. Gotowe ciasto posypujemy cukrem pudrem. Na wierzch można podać po gałce domowych lodów.
Szarlotka babci
Znamy już sposób na to, jak zrobić szarlotkę z gruszkami, jabłkami czy dietetyczną. Brakuje już tylko przepisu na tę jedną, specyficzną szarlotkę, która przypomina nam dzieciństwo. Nazywana babciną szarlotką, kradnie nie tylko żołądki, ale również i serca. To, co w sobie ma, to coś więcej niż tylko składniki. Każda z nich jest inna, bo recepta potrafi być modyfikowana przez kolejne pokolenia. Jednak niektóre z nich nie potrzebują żadnych modyfikacji. A to jedna z nich.
Jak zrobić szarlotkę babci? – przepis
Składniki:
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
4 jajka( żółtka)
1/2 szklanki cukru
cukier waniliowy
łyżeczka proszku do pieczenia
50g smalcu
1/2 kostki masła
2 łyżki kwaśnej śmietany
Nadzienie jabłkowe:
łyżeczka cynamonu
pół szklanki cukru
6-7 jabłek szara reneta
Nadzienie z dowolnym smakiem kisielu:
opakowanie kisielu(np. truskawkowego)
4 białka jaj
2 łyżki cukru pudru
szczypta soli
Przygotowanie:
Wysypujemy mąkę na stolnicę, na środku robimy wgłębienie ręką, wrzucamy tam żółtka, pół szklanki cukru, cukier waniliowy, łyżeczkę proszku do pieczenia, 2 łyżki kwaśnej śmietany, kostkę masła i smalec. Ugniatamy ciasto do uzyskania jednolitej masy. Dzielimy ciasto na dwie części, z czego jedna ląduje w zamrażarce na około 45 minut.
Teraz prażymy jabłka. Pokrojone i obrane wrzucamy do garnka i odrobiną wody na dnie. Dusimy je pod przykryciem. Kiedy jabłka są już miękkie, dodajemy łyżeczkę cynamonu i pół szklanki cukru, gdy jabłka są już uprażone. Odstawiamy i studzimy. Białka jaj ubijamy na sztywno ze szczyptą soli, żeby było szybciej. Kiedy piana jest sztywna, dodajemy ulubiony kisiel i jeszcze chwilę ubijamy.
Rozwałkowujemy część ciasta, która nie była w zamrażarce i zostawiamy kilka pasków na ułożenie na brzegach foremki. Przygotowujemy foremkę- smarujemy ją masłem lub smalcem, a następnie posypujemy bułką tartą lub mąką, żeby nie przywarło do dna. Układamy ciasto i wkładamy do piekarnika. Kiedy ciasto jest lekko zrumienione, wyciągamy je i studzimy. W tym momencie układamy pozostałe paski z ciasta po bokach tak, by masa jabłkowa nie dotykała brzegów foremki. Następnie rozsmarowujemy masę powstałą z białek i kisielu. Ostatnia czynność to wyciągniecie drugiej połowy ciasta z zamrażarki i starcie jej na tarce z dużymi dziurami. Posypujemy powierzchnię ciasta kruszonką i wstawiamy do piekarnika na około godzinę w temperaturze 180 stopni. Nie wyjmujemy ciasta od razu po upieczeniu, czekamy aż ostygnie. Na koniec posypujemy szarlotkę cukrem pudrem i gotowe.
To już koniec przepisów na to, jak zrobić szarlotkę.
Smacznego!