Kuchnia w stylu vintage

Rate this post

Styl vintage z rozmachem wkroczył obecnie do naszych domów, przy czym szczególnie mile jest widziany właśnie w kuchniach, a także w łazienkach. Nic dziwnego, ponieważ to w tych wnętrzach najłatwiej można stworzyć bezpretensjonalny i przytulny klimat typowy w omawianym stylu wystroju wnętrz. Lubisz ponadczasowe i jednocześnie niepowtarzalne kuchnie, robione z wykorzystaniem bardziej tradycyjnych stylów? Koniecznie sprawdź jak powinna wyglądać kuchnia w stylu vintage. Poznaj styl vintage i dowolnie wykorzystaj różne style.

 

Co to jest styl vintage?

Styl vintage to obecnie coraz bardziej modny styl aranżacji wnętrz. Architekci lubią określać vintage, jako „przeciwieństwa które się przyciągają”. Dlaczego? Ponieważ styl vintage we wnętrzach mieszkalnych, biurowych, kulturalnych, handlowych i innych stanowi „esencję ducha awangardowości”. Istota stylu vintage polega, bowiem na łączeniu przeciwieństw, czerpanych z różnych innych stylów architektonicznych i wystroju wnętrz. Można by, więc rzec, że styl vintage stanowi również „konstruktywne wykorzystanie dorobku minionych epok”. Styl ten ma z tej przeszłości wydobywać wszystko to co akurat wydaje się najlepsze i najbardziej aktualnie pasujące. Wnętrze musi przy tym zawsze pozostać jednak funkcjonalne w nowoczesnym rozumieniu.

Początki stylu Vintage są związane ze światem mody wystroju wnętrz i w związku z tym styl ten ulega stale zmianom i modyfikacjom. Często wykorzystuje się tu meble i bibeloty stylizowane na daną epokę lub droższe oryginalne przedmioty przywrócone do życia dzięki renowacji (w tym antyki, dzięki temu możliwa jest druga młodość dla mebli oraz akcesoriów dekoracyjnych). Z przedmiotów tych tworzy się fantazyjne kompozycje, w zasadzie wolne od ustalonych reguł. Styl vintage gwarantuje też oczywiście walory sentymentalne. Styl vintage jest aktualnie obecny zarówno w modzie odzieżowej oraz obuwniczej jak i w architekturze oraz wystroju wnętrz.

Przy aranżacji w charakterze vintage, wykorzystuje się model eklektyczny jak najpełniej wyrażając przy tym charakter i wyobrażenia właściciela. Jednocześnie wymaga się, by nie stwarzać wrażenia dziwnego chaosu i nieładu. Wszystko musi być, więc dokładnie przemyślane i spasowane. Cały zamysł w rozsądnych granicach wymaga jednak uwolnienia się od ogólnie przyjętych zasad, reguł i schematów. Moda na wnętrzarski styl vintage panuje już od wielu lat i nadal się rozwija, co widać również w architekturze i wystroju naszych kuchni.

Czytaj również  Funkcjonalna kuchnia - 10 dobrych rad

 

Kuchnia w stylu vintage – czy to dobre rozwiązanie?

Otóż okazuje się, że kuchnia stanowi wręcz ulubione miejsce dla vintage! W takim wystroju kuchennym mamy, bowiem wiele możliwości nacechowanych przytulną funkcjonalnością. Kuchnia w stylu vintage preferuje np. retro piekarniki i kuchenki, gotycki kamień na ścianach, lodówki z zaokrąglonymi rogami rodem z lat 60-tych, stylowe roboty kuchenne i wiele innych starodawnych dodatków. Aby dobrze to zobrazować, za przykład warto podać dobrze znany telewizyjny wzorzec takiej kuchni w stylu vintage – kuchnie pani domu Bree z kultowego amerykańskiego serialu „Gotowe na wszystko”. Styl vintage najczęściej nawiązuje swym charakterem właśnie do lat 50-tych i 60-tych. Za wzór do naśladowania służą zwykle amerykańskie filmy z tamtego okresu. Stąd popularna nazwa tej epoki – określana mianem „retro”. Kuchnia w stylu vintage uwielbia stare najbardziej praktyczne rozwiązania – dla wielu osób jest więc architektonicznym ideałem.

 

Kuchnia w stylu vintage – właściwa aranżacja?

Poniżej przedstawiamy podstawowe praktyczne porady podawane przez stylistów i architektów wnętrz:

  • Kolorystyka wnętrza

– aranżację kuchni w stylu vintage należy zacząć od dopasowania jej do reszty wystroju mieszkania, oraz od doboru w związku z tym jej odpowiedniej kolorystyki. Najlepiej wybrać oryginalne, a zarazem wyraziste kolory, jak np. krwista czerwień, ostry pomarańcz, mocny turkus, lub cytrynowa żółć. Takie kolory w zestawieniu z bielą (a dla odważniejszych nawet czernią) są w stanie tworzyć bardzo efektowne i czytelne kompozycje kolorystyczne. Na ścianach niektórych kuchni w stylu vintage ponoć najczęściej jednak gości odważne zestawienie bieli z czernią.

 

  • Materiały wykończeniowe wnętrz

– kuchnia w stylu vintage wcale nie wymaga tylko starych i tradycyjnych materiałów wykończeniowych do wnętrz. Równie modne są tu, bowiem różne rodzaje nowoczesnych materiałów. W trakcie aranżacji można, więc wykorzystać zarówno drewno, jak i laminaty, naturalne kamienie, płytki imitujące cegłę, beton, emalie, szkło, stal, a nawet plastik. Wszystko jest tu dozwolone w myśl zasady, że styl vintage jest sztuką twórczego doboru i miksowania różności. Aby nadać kuchni charakter vintage wybierzmy również i zamontujmy w niej baterie i armaturę nawiązującą swoją formą do reszty przedmiotów z minionych epok (zwykle jest to styl retro). Kuchnie vintage stylizuje się na typowe dla mieszkań w starych kamienicach, czy w wiekowych domach wielopokoleniowych. Szczególnie w loftach, od jakiegoś czasu bardzo modny jest również wystrój imitujący niedbały klimat starej fabryki. Jeśli styl vintage chcemy zaprowadzić w i tak już starej kuchni, to odrestaurujmy jedynie całość, a zmieńmy na nowoczesne jedynie pewne elementy – np. zamontujmy nowoczesny granitowy zlewozmywak, czy błyszczącą miedzianą armaturę doskonale imitującą wyposażenie kuchni i łazienek z XIX w.

Czytaj również  Funkcjonalna kuchnia - 10 dobrych rad

Kuchnia w stylu vintage

  • Meble

– meble kuchenne w stylu vintage również mogą być dowolne – matowe lub lakierowane na wysoki połysk, o zaokrąglonych lub ostrych krawędziach, jasne lub ciemne, w stylu renesansowym, retro lub angielskim. Kuchnia w stylu vintage może też być wyposażona także w stare krzesła z charakterystycznymi szczebelkami, stół z finezyjnie giętymi nogami, szafki kuchenne z charakterystycznym frezowaniem drzwiczek, czy bogato rzeźbiony kredens z ornamentowymi szybami z prawdziwego kryształowego szkła. Meble mogą być nowe stylizowane, albo są to ekskluzywnie odnawiane antyki. Czasem w prosty sposób niezbyt starym meblom nowe życie nada też pomalowanie ich kryjącą farbą w białym, kremowym lub innym pastelowym kolorze i to nawet bardzo odważnym, jak błękit, seledyn, czy róż. Kuchnię w stylu vintage najprościej zaaranżować właśnie poprzez zmianę charakteru naszych starych mebli kuchennych, które już mamy. To również sposób możliwy do realizacji bardzo niewielkim nakładem czasu i kosztów. Czasem wystarczającą może się okazać jedynie prosta wymiana uchwytów w szafkach kuchennych na starodawne i dodanie pasujących epokowo bibelotów. Stylizowane na starodawne meble, często w takich kuchniach wprowadza się w nowoczesną stylistykę wystroju kuchni (w nowocześnie zaaranżowane wnętrze).

 

  • Sprzęt AGD

to jedne z najważniejszych symboli stylu vintage. Na dodatek AGD daje ogrom możliwości aranżacji dekoracyjnych w kuchni. Oczywiście w porównaniu z meblami, tu raczej nie mamy szans na wykorzystanie starych, odremontowanych i przy tym sprawnych sprzętów AGD, jak lodówki, ekspresy do kawy, miksery czy inne takie gadżety rodem z lat 50-tych lub 60-tych. Od pewnego czasu wielu producentów dostrzegło jednak takie potrzeby i popyt zrobił swoje. Obecnie produkuje się więc i sprzedaje szeroki asortyment AGD w modzie vintage. Nawet bardzo znane marki sprzedają już całe linie produktów nawiązujące swoim designem do konkretnego przedziału lat z poprzedniego stulecia i stylu retro. Mało tego – bowiem sprzęty te można nawet dobrać w szerokiej gamie kolorystycznej. Uwaga jednak, bowiem w stylu vintage nie są modne nowoczesne płyty grzewcze i zabudowane lodówki. Kuchnia w stylu vintage wymaga za to możliwości gotowania na prawdziwym ogniu, stąd moda na stylizowane kuchenki gazowe. Piekarnik powinien też być umiejscowiony tradycyjnie pod palnikami. A nie gdzieś osobno na ścianie. Lodówka ma zaś być koniecznie wolnostojąca i najlepiej z zaokrąglonymi rogami oraz poziomym i masywnym uchwytem.

Czytaj również  Funkcjonalna kuchnia - 10 dobrych rad

 

  • Dodatki

– w swojej aranżacji kuchnia w stylu vintage wymaga położenia dużego nacisku na dodatki. Kuchnia vintage ma być dla nich charakterystycznym z mocnym tłem. Bardzo dobrym miejscem na ich wyszukanie są antykwariaty. Aukcje staroci (również te internetowe), czy lokalny pchli targ. Z pewnością znajdziemy tu ogrom przeróżnych możliwości i inspiracji – a nawet całe gotowe rozwiązania idealne do nowoczesnej kuchni w stylu vintage – np. obrazki ścienne ze starymi fotografiami w stylu retro, duży zegar ścienny z liczbami i wskazówkami, starodawne koronkowe firanki, lampe naftową na kredens, kuchenne słoje z opisami w przedwojennym stylu, fajansowe ręcznie malowane talerze do postawienia na kredens i zawieszane na ścianę, stare butelki z kolorowego szkła, metalowe puszki na przyprawy, kasze, makarony i słodycze. Oczywiście w kuchenny wystrój vintage idealnie wpasują się również stawiane i wieszane wszelkie stare naczynia – ręcznie kute patelnie, mosiężne brytfanki do pieczenia w różnych rozmiarach i kolorach, stare łyżki. Na półkach warto też postawić kilka własnoręcznie robionych weków, z pokrywkami dekoracyjnie okrytymi kolorowym wycinanym we wzorki na brzegach ozdobnym papierem do pakowania prezentów. Dla personalizacji i ocieplenia wizerunku – całości dopełni kilka dekoracyjnych pamiątek rodzinnych.

Leave a Comment