Bieszczady

Rate this post

Nie są co prawda najwyższe, ale z całą pewnością nie odbiera to im uroku, o czym nieustannie przekonują się turyści. Bieszczady, bo o nich mowa, to pasmo górskie znajdujące się na południowym wschodzie Polski. Większa ich część mieści się na Ukrainie, lecz Bieszczady Zachodnie (tak nazywany jest odcinek po stronie Polskiej), również są niezwykle urokliwe. Przygotowaliśmy dla Was niezbędnik, w którym znajdziecie podstawowe informacje o Bieszczadach. Dzięki nim, wyprawa w te piękne góry stanie się jeszcze przyjemniejsza i łatwiej się do niej przygotujecie. Zapraszamy w Bieszczady!

Informacje o Bieszczadach

Bieszczady zaliczają się do Beskidów Wschodnich, a te z kolei stanowią część Karpat. Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Tarnica, mierząca 1346 m. Pasmo górskie rozciąga się pomiędzy Przełęczą Łupkowską, a Przełęczą Wyszkowską. Drugim, co do wielkości szczytem Bieszczad Zachodnich jest Halicz (1333 m).

zima w bieszczadach
Bieszczady zimą

Jak wyglądają Bieszczady? Góry te charakteryzują się regularną, fałdowaną rzeźbą. Północne stoki gór mają charakter bardziej łagodny i są dłuższe, zaś od północy, zbocza są bardziej strome i krótsze. W Bieszczadach znajdziemy wszystko, z czego słyną góry: piękną pogodę, sporo śniegu, obfite lasy oraz wiele pięknych i widowiskowych tras pieszych i samochodowych. Stanowią świetny pomysł na spędzenie wakacji lub wypad na weekend. Zarówno doświadczeni miłośnicy gór, jak i nowicjusze z łatwości znajdą odpowiednie szlaki do pieszych wędrówek. Jednak nie tylko z tego powodu warto odwiedzić Bieszczady.

cerkiew w smolniku, powiat bieszczadzki
dawna cerkiew bojkowska w Smolniku – wpisana na listę UNESCO

Kiedy powstały te piękne góry i kiedy osiedlili się tu pierwsi ludzie?

Zachowały się ślady osadnictwa na tych terenach, które pozwalają sądzić, że w epoce neolitu (ok. 2500 lat p.n.e.) na terenie dzisiejszych Bieszczad osiedlali się ludzie. Nieco młodsze (ok. 1700 lat p.n.e.) są ślady osadnictwa w epoce brązu. Zachowały się liczne dowody, wskazujące na kulturę łużycką. Wczesne średniowiecze to czas powstawania takich miejscowości jak Hoczew, Myczkowice czy Zwierzyń. Z kolei w czasach Kazimierza Wielkiego nastąpiła wielka ekspansja na te tereny. Tutejsze ziemie kolonizowane były przez Ślązaków i mieszkańców Moraw.

Czytaj również  Co warto wiedzieć o Polsce?

Historia Bieszczad jest niezwykle ciekawa i stanowi materiał na wspaniałą opowieść lub film. W czasach II Wojny Światowej i bezpośrednio po niej, Bieszczady były terenem walk. Ścierały się tam ze sobą oddziały ukraińskie, wojska Wermachtu oraz Armia Krajowa, a następnie polskie podziemie niepodległościowe. Bieszczady były terenem, na którym działały liczne oddziały tzw. żołnierzy wyklętych – polskich partyzantów, po wojnie walczących z nowym, socjalistycznym ustrojem.

bieszczadzki park narodowy
żubry w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczady – pogoda

Nie tylko wielka historia przyciąga turystów w Bieszczady. Pogoda również. Góry te zachęcają do wypoczynku zarówno latem, kiedy średnie temperatury wynoszą tutaj ok. 15 OC, jak i zimą, kiedy chwyta mróz, a pogoda zachęca do białego szaleństwa i wędrówek. Niemniej jednak, w Bieszczadach także potrafi chwycić silny mróz. Rekordowa temperatura odnotowana została w 2013 roku w miejscowości Stuposiany. Termometry pokazały tam -37 stopni. Zazwyczaj, w partiach niskich mamy jednak do czynienia z kilkustopniowym mrozem.

Pogoda oraz duża lesistość Bieszczad sprawiają, że obszar ten obfituje w gatunki roślin i zwierząt, których nie da się znaleźć w innych rejonach kraju. Wystarczy wymienić tu niedźwiedzie, żbiki, rysie, żubry czy jelenie. Bieszczady i wilki to jeden z nielicznych takich związków Polsce. Wilk, obok niedźwiedzia i żubra, należy w Bieszczadach do tzw. gatunków priorytetowych, czyli tych, które otaczane są największą ochroną. Jeszcze kilka lat temu, liczbę wilków w Bieszczadach szacowano na ok. 35-40 osobników. Bieszczady są jedną z najważniejszych ostoi tego gatunki na terenie Polski i Europy.

wilk w bieszczadach

Bieszczady – szlaki

Piesze wędrówki stanowią jeden z najpopularniejszych przykładów na to, jak można zwiedzać Bieszczady. Szlaki turystyczne, które znajdziemy na tym terenie, mają niezwykle różnicowany charakter, dzięki czemu zarówno doświadczeni podróżnicy, jak i amatorzy wypadów w góry znajdą tu idealne trasy dla siebie. Obok zwiedzania gór i podziwiania wspaniałych widoków, niezwykle popularne jest także spacerowanie specjalne przygotowanymi i oznakowanymi ścieżkami przyrodniczymi. Pozwalają one na podziwianie najwspanialszych zwierząt i roślin na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wszystkie ścieżki i szlaki turystyczne w Bieszczadach posiadają bardzo dobre oznakowanie, dzięki czemu podróżowanie po nich jest bezpieczne i komfortowe.

Czytaj również  Co warto wiedzieć o Polsce?
bieszczady z lotu ptaka
Bieszczady z lotu ptaka

Do najpopularniejszych szlaków pieszych na terenie Bieszczad zaliczają się:

• szlak Włosaty – Tarnica. Dojdziemy nim na najwyższy szczyt Bieszczad po stronie Polskiej. Na Tarnicę z Włosowatego wybiera się spora liczba turytów, jest to jeden z najchętniej wybieranych bieszczadzkich szlaków turystycznych. Oznakowany jest kolorem niebieskim. Czas wejścia i zejścia łącznie wynosi ok. 3,5 godziny. Podziwianie krajobrazów Bieszczad z najwyższego szczytu to gwarancja niezapomnianych widoków;

bieszczady tarnica
Tarnica

• szlak Włosaty – Halicz, prowadzący na drugi co do wielkości szczyt Bieszczad. Oznakowany jest na niebiesko i czerwono. Aby go przejść potrzeba około 6 godzin. Szlak usytuowany jest w kształcie pętli i stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich miłośników pięknych widoków oraz bieszczadzkiej przyrody;
• szlak Bukowe Berdo, a także ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie, biegnie grzbietem Połoniny Dźwinackiej i również obfituje we wspaniałe widoki. Wychodnie skalne oraz urwiska dodają mu niezwykłego uroku i sprawiają, że ten oznakowany na żółto i niebiesko szlak cieszy się ogromną popularnością.

Tradycyjny sposób produkcji węgla drzewnego w Bieszczadach
tradycyjny sposób produkcji węgla drzewnego w Bieszczadach

Trudno znaleźć kogoś, kto o Bieszczadach wie prawie wszystko. Góry te stanowią temat niezwykle rozległy, a zarówno ich lokalizacja jak i charakter sprawiają, że Bieszczady są źródłem wielu tajemnic. Właśnie dlatego, w tak mocnym stopniu przyciągają turystów. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a wielu wraca tu wielokrotnie. Zarówno latem, jak i zimą, warto udać się w Bieszczady.

Atrakcje, jakie czekają na turystów, piękne widoki, niezapomniane wrażenia oraz to, co dla wielu najważniejsze – możliwość obcowania z dziką, nieodkrytą przyrodą. Bieszczadzkie wodospady, jeziora, przełęcze, stanowią o niezwykłym pięknie tych rejonów, podobnie jak liczne budowle i zabytki. Znajdziemy tu wspaniałe muzea, cerkwie oraz wiele innych obiektów, które warto odwiedzić, by poznać prawdziwe oblicze bieszczadzkich krajobrazów. Na uwagę zasługuje także klasztor w Zagórzu i słynna Droga Krzyżowa Nowego Życia.

Czytaj również  Co warto wiedzieć o Polsce?

Leave a Comment